Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Zdrowe odżywianie odgrywa coraz większą rolę w życiu każdego człowieka. Coraz częściej zwracamy uwagę na skład pożywienia, kaloryczność, dbamy o jakość naszej diety. Czasem można się pogubić w receptach na zdrowie, dobre samopoczucie i idealną figurę. Telewizja i czasopisma podpowiadają nam co jeść, a czego nie i w jakich ilościach, o jakiej porze. Artykuł ten pozwoli usystematyzować wiedze na ten temat.

Zdrowy tryb życia
Zdrowe odżywianie jest częścią zdrowego trybu życia. Od pożywienia, które zjadamy zależy nasza kondycja fizyczna i psychiczna. Dzięki niemu możemy zapobiec rozwojowi chorób w naszym organizmie, ale także przyczynić się do nich. Odpowiednia, zbilansowana dieta, adekwatna liczba godzin snu i odpoczynku, a także aktywności fizycznej jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia i cieszenia się dobrą kondycją nawet w okresie starości.

Zbilansowana dieta
Zbilansowana dieta to dieta pełnowartościowa, bogata w wiele różnych składników odżywczych, które dostarczą nam odpowiednich witamin, składników mineralnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania narządów. Jednak duża część z nas ma swoje ulubione składniki, które często je, nie zmieniając przez długi okres czasu nawyków żywieniowych. To może spowodować braki pewnych witamin, a nadmiar innych.

Zrównoważona dieta polega więc na jedzeniu różnych rodzajów pożywienia, różnych firm, ale o stałych godzinach i odpowiedniej ilości. Godziny posiłków w ciągu dnia powinny być w miarę możliwości stałe, dzięki czemu unika się wahań poziomu cukru we krwi. Najlepiej spożywać od 4 do 5 mniejszych posiłków dziennie, niż 3 posiłków, ale dużych. Duże posiłki męczą żołądek.

BMI
By być zdrowym należy utrzymać odpowiednią masę ciała. To z kolei pozwoli nam określić współczynnik BMI. Określa on, czy posiadamy prawidłową wagę, czy jesteśmy niedożywieni lub czy jesteśmy zagrożeni otyłością.

Wiele osób także nie wie jak ilościowo powinno wyglądać posiłki. Ilościowo wygląda to następująco: makarony, kasze, ryże lub ziemniaki w ilości dwóch złączonych pięści, owoce – jedna pieść, mięso/ ryby/ wyroby strączkowe – wnętrze dłoni, a mięso nie grubsze niż grubość małego palca u ręki, warzywa – złączone dwie dłonie ze sobą, natomiast tłuszcz to tylko koniczek kciuka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *