Siła biegowa

Siła biegowa

Siła biegowa jest terminem, który tak naprawdę występuje tylko w Polsce. W krajach anglojęzycznych funkcjonuje określenie „drills”, oznaczający „ćwiczyć”, „gimnastykować” – ale jest to pojęcie szersze i nie nastawione na znaczenie siły samej w sobie. Siła biegowa może wydawać się nudna, ponieważ zwykle wykonywana jest schematycznie, bez zastanawiania się nad konkretnym ćwiczeniem i tym, co możemy dzięki temu osiągnąć. Jest jednak kolejnym elementem treningu biegacza, który wzmacnia głównie mięśnie nóg
i brzucha. Czym jest siła biegowa i jak ją zastosować w swoim treningu?

Skipy

Skipy stanowią doskonałe ćwiczenie na rozgrzanie mięśni całego ciała. To również bardzo dobry element pobudzający, dlatego warto zrobić kilka odcinków skipów przed głównym treningiem. Jakie rodzaje skipów wyróżniamy? Skip A to nic innego jak bieg z wysoko uniesionymi kolanami do góry – kolana powinniśmy unosić tak wysoko, aby udo tworzyło z tułowiem kąt prosty. Skip B, na początku naszej przygody z bieganiem możemy odpuścić, ze względu na trudność jego wykonywania oraz wysoką kontuzyjność. Skip C jest dynamicznym biegiem z uderzaniem piętami o pośladki. Skip D, z kolei, jest ćwiczeniem poprawiającym siłę nóg i stóp. Podczas jego wykonywania musimy się skupić na pełnym wyproście nóg, wychyleniu do tyłu i napięciu pośladków oraz mięśni brzucha, przy jednoczesnym lądowaniu na przedniej części stopy. Istnieją również wznosy stanowiące doskonale ćwiczenie kondycyjne.

Podbiegi

Co dają nam podbiegi? Przede wszystkim poprawiamy ekonomię biegu, pracują jednocześnie nad techniką – generujemy maksymalną moc, uaktywniają się nasze szybko skurczliwe włókna mięśniowe, dzięki czemu uzyskujemy siłę i szybkość. Zwiększamy również ilość krwi, którą nasz serce jest w stanie przepompować przy jednym uderzeniu. Podbiegi dzielimy na dwie grupy: sprinty i długie podbiegi. Te pierwsze, wykonywane na maksimum możliwości, kładące nacisk na typową szybkość oraz trenujące wytrzymałość szybkościową. Nachylenie oraz nawierzchnia górki na podbiegach zależy od indywidualnych potrzeb. Długie podbiegi są biegami o mniejszej intensywności niż w przypadku typowych sprintów ale o znacznie dłuższym czasie trwania – ich długość to od 100 m do nawet 1 km. Ich charakterystyką jest utrzymanie określonego tempa przy względnie piekących i słabnących mięśniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *