Jak często biegać?

Jak często biegać?

Wielu początkujących biegaczy popełnia podstawowy błąd trenując codziennie. Dlaczego? Kiedy biegamy codziennie, nie pozwalamy organizmowi przystosować się do nowej formy ruchu. Wówczas jesteśmy bardziej narażeni na kontuzje. Ilość treningów powinna być dostosowana do naszych możliwości. Jednakże nie ma złotej, ogólnej zasady, ponieważ każdy organizm jest inny i musimy dostosować ich częstotliwość indywidualnie. Jak często biegać, aby osiągnąć progres przy jednoczesnej korzyści dla naszego zdrowia?

Planowanie treningów

Kiedy obmyślamy strategię treningów, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników: nasz wiek, aktualną wagę, staż biegowy, cel oraz charakter pracy zawodowej. Dlaczego te kwestie są tak istotne? Ponieważ wpływają na najważniejszy aspekt treningu, czyli regenerację. Organizm po każdym treningu potrzebuje czasu, aby powrócić do stanu sprzed treningu, czyli do normalności fizjologicznej. Nie możemy tego lekceważyć, ponieważ nabawimy się niebezpiecznych kontuzji, które będą rzutowały na nasze kolejne przygody z tym sportem. Nie można stwierdzić jednoznacznie, ile razy w tygodniu powinniśmy biegać. Jednak zdaniem naukowców, aby trening, nie zależnie od celu, przynosił jakiekolwiek efekty, musimy trenować trzy razy w tygodniu. Jeżeli jednak zaczynamy przygodę z bieganiem powinniśmy się trzymać schematu: trening, dwa dni przerwy, trening, dwa dni przerwy. Także, jeżeli nie obchodzą nas profesjonalne zawody sportowe i rywalizację, biegajmy trzy razy w tygodniu – pozwoli to na utrzymanie kondycji w ryzach, bez zbytniego przeciążania organizmu.

Poprawa kondycji

Jeżeli zależy nam na poprawie kondycji, starajmy się biegać dwa, trzy razy w tygodniu, dbając przy tym o jeden długi trening w tygodniu – trwający od 40 do 70 minut , oraz jeden trening interwałowy. Kiedy realizujemy takie cele jak pokonanie maratonu, czy podkręcanie swoich rekordów życiowych, co do częstotliwości biegania, musimy obserwować nasz organizm, gdyż, jak to się mówi, każdy trening jest szyty na miarę. Można również podjąć pracę z profesjonalnym trenerem, który patrząc z boku na nasz tryb życia, jest w stanie oszacować, jaka powinna być intensywność oraz ilość treningów w ciągu tygodnia, tak aby przyniosła oczekiwane efekty. Trener zwykle obserwuje i monitoruje tryb życia swoich podopiecznych i po wstępnej analizie (po upływie około tygodnia), ustala profesjonalny plan treningowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *