Buty idealne do biegania

Buty idealne do biegania

Bieganie jest jednym z najefektywniejszych sportów, który angażuje do pracy fizycznej prawie wszystkie partie ciała. Mało tego, skutecznie pomaga zadbać o zdrowie, wygląd oraz samopoczucie. Jednak, co zrobić aby umiejętnie rozkoszować się każdym przebytym kilometrem, bez kontuzji i urazów? Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać buty sportowe! Komfortowe buty do biegania powinny doskonale leżeć na stopie – lecz znalezienie idealnego modelu wcale nie jest takie proste. To jakie buty wybrać zależy od kilku czynników, m. in. od terenu po jakim będziemy biegać, czy tez jaki tryb życie prowadziliśmy do tej pory. Na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego obuwia?

Podstawowe pytania

Przed zakupem odpowiedniej pary butów do biegania powinniśmy sobie zadać parę, dość istotnych pytań: od jakiego czasu biegamy, ile kilometrów pokonujemy w ciągu tygodnia, po jakim terenie biegamy, ile ważymy oraz typ podbicia posiadamy (pronator – czyli płaskostopie, neutral – stopa neutralna, supinator – nadmierne obciążenie zewnętrznych krawędzi stóp). Kiedy odpowiemy sobie na wszystkie te pytania, znacznie zmniejszymy ryzyko złego zakupu. Jak dopasować rozmiar, aby but był wygodny? Przymierzając but musimy pamiętać, żeby buty nadmiernie nie ściskały stopy – najlepiej kupować w takim rozmiarze, aby stopa miała pół centymetra luzu w bucie, ponieważ duży palec u stopy musi mieć dużą swobodę ruchu.

Dobrze dobrane buty

Co dają nam dobrze dobrane buty? Przede wszystkim komfort treningu, mniejsze ryzyko kontuzji, które niestety są częste u osób, które zaczynają biegać lub amatorów oraz zmniejszają ewentualny ból wynikający z naszych niedoskonałości i zaniedbań w sferze ogólnej sprawności. Nie warto, przy wyborze butów, posiłkować podły chwyt marketingowy. Aby odpowiednio dobrać obuwie sportowe należy przyjrzeć się uważnie takim terminom jak właśnie pronacja, neutral, czy supinator. Dlaczego? Ponieważ są to terminy, które określają podpicie naszej stopy. Osoby posiadające stopy neutralne powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy. Z kolei pronatorom zaleca się wsparcie wewnętrznej części buta, aby stopa nie przechylała się do wewnątrz w czasie biegu. Supinatorom zaleca się obuwie z kategorii neutralnych z mocna amortyzacją. Jak dowiedzieć się, jaki typ podpicia posiadamy? Należy wziąć kawałek papieru lub gazety, zwilżyć stopy, stanąć na wcześniej przygotowanej kartce papieru i spojrzeć na odciśnięty kształt, którego porównujemy do rysunków dostępnych w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *