Rozciąganie po bieganiu

Rozciąganie po bieganiu

Rozciąganie jest bezwzględnym i nieodłącznym elementem każdego treningu, Kiedy najlepiej jest się rozciągać? Oczywiście po treningu. Więc jeżeli chcemy, po intensywnym bieganiu czy zawodach usiąść, czy położyć się na kanapie, to znak, że nasze napięte mięśnie i ścięgna potrzebują rozciągnięcia! Warto poświęcić na tą czynność chociaż kilka minut, żeby biegało się długo i szczęśliwe, bez zbędnych kontuzji i uszkodzeń. W rozciąganiu, jak i bieganiu należy być konsekwentnym – rozciągając swoje mięśnie po każdym treningu, sprawiamy, że są bardziej elastyczne i szybciej się regenerują.

Pozytywne konsekwencje

Wiele z nas może twierdzić, że rozciąganie jest po prostu nudne. Możemy jednak ten czas poświęcić na wyciszenie siebie po treningu. Dobrze jest nie myśleć o niczym przez kilka minut i wsłuchać się w bicie swojego serca – zwolnij tempo. Bieganie może stanowić pewnego rodzaju terapie, ale tylko wtedy, gdy robimy to tak jak należy. Według badań (na grupie ponad setki uczestników obozów biegowych i klientów indywidualnych), wynika, że regularne rozciąganie jest najlepszym i najprostszym sposobem na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Oczywiście należy pamiętać, że tylko bardzo poprawne technicznie rozciąganie jest efektywne. Stretching ma swoją metodykę, o której nie wolno nam zapominać.

Jak się rozciągać?

Musimy pamiętać, aby rozciągać tylko rozgrzanego mięśnia. Należy powtarzać cykl rozciągania, dwu, a nawet trzykrotnie: naciąganie do granicy bólu, przytrzymywanie w tej pozycji około piętnaście, dwadzieścia sekund i pogłębianie naciągnięcia do granicy bólu. Co więcej, zacznijmy stretching rozpocznijmy od mięśni pośladkowych, mięśnie grupy kulszowo-goleniowej i przywodziciele, mięsień biodrowo-lędźwiowy, czworogłowy
i trójgłowy łydki łącznie ze ścięgnem Achillesa. Nie zapominajmy o rozciąganiem pleców, a zwłaszcza części lędźwiowej, a także mięśni klatki piersiowej. Ważne jest również, aby takie rozciąganie po każdym treningu trwało od 5 do 7 minut, a raz w tygodniu warto wykonać 30-45 minutową sesję. Jeżeli jednak twierdzimy, że w natłoku codziennych spraw i wyliczonej każdej minuty w ciągu dnia, nie mamy czasu na rozciąganie po treningu, warto skrócić czas biegania na rzecz rozciągania swoich mięśni, by te mogły się zregenerować i żeby kolejne treningi nie przynosiły nam kontuzji i cierpienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *